Se dette tilbud fra SAS Optjen 10.000 EuroBonus-point med SAS og 3 | 3.dk. Det er 10.000 eurobonus pr abonnement, har jeg lige fået bekræftet... Så nu har jeg flyttet 4 numre til 3 samt lavet to esim-numre til Ipads (hvor jeg får halv pris på abonnement i bindingsperiode) hvilket i alt giver 60.000 point For en månedlig pris, der faktisk er endt med at være billigere end hvad jeg betaler i dag hos mit nuværende mobilselskab.
Hvordan får I de points flere gange? Jeg har ansøgt, og efterfølgende blev jeg ringet op, hvor jeg skiftede mit nummer til. Der blev dog aldrig nævnt noget om, at man kunne gøre det flere gange og dermed få 10.000 points for hvert skift. Er det noget, I kan forklare?
Jeg har ikke selv flyttet et nr. til 3, men såvidt jeg har forstået, for man 10.000 point pr. abonnement/tlf. nr. man flytter. For at få 40.000 point kræver det derfor at du flytter 4 abonnementer/tlf. nr.
Den sælger jeg talte med var meget god til at gennemskue reglerne for kampagnen. Sagde at hvis jeg er tidligere kunde fra 3 kunne han give mig 50% på de første 6 måneder (dvs. bindingsperioden), så kunne få 2 x 10.000 points for at betale 150 kr om måneden, hvilket er det samme som jeg betaler andetsteds i dag (og i teorien have to telefonnumre hos dem). Data deles så mellem begge numre så er ikke helt spildt. Så forklarede han at hvis jeg ville betale 62 kr ekstra om måneden kunne han oprette yderligere en “ekstra bruger” til mit abonnement (med separat nummer). Det koster mig så 375 kr for 10.000 points hvilket jeg synes er OK. Og det kan man så gøre to gange. Så alt i alt har jeg så fire SIM kort i teorien til 275 kr om måneden, så kan dele ud og fx sætte i en iPad eller lign.
Jeg har lige tjekket priserne direkte hos 3, og der er noget der ikke helt stemmer. Minimum abonnement med fritale koster 120 /måned. Ekstra Bruger koster i dag 125 kr./md. som fast pris, så jeg kan ikke få øje på, hvordan man lander på 62 kr./md. per ekstra linje. Fik du 50% på hovedlinje? eller 50% på ekstrabruger de næste 6 måneder? Vil meget gerne booke det samme setup, hvis det stadig kan lade sig gøre, så alle detaljer er velkomne.
Et svar fra matematik-nørden: 62 kroner ligger tæt på 50% af 125. Men ellers enig: Jeg har også svært ved at gennemskue det regnestykke. Men hvis sønnen, datteren eller hunden kan få 4 simkort til 275 kroner/måned (= 1.650 kroner i en bindingsperiode på 6 måneder) og få 40.000 bonus point for det, så inviterer jeg dem da med i min pointsharing gruppe og betaler glædeligt for deres abonnememnt.
Jeg benyttede mig selv af tilbuddet for ca. 14 dage siden, men jeg kan endnu ikke se at pointene er på vej. Har I andre fået noget der bekræfter at pointene er på vej?