Året er 2022 og vi har nu brug for en ny tråd for rejsedeals. Ryanair åbner en ny rute til Venedig fra København og priserne starter fra 173kr pr vej.
Hvis en forårstur til Manchester kan friste så har vi en tur/retur for 79kr pr vej fra København. Alle ruter ud af Aalborg og Aarhus står pt i 39/59kr pr vej her i foråret.
Ryanair kører kun i dag 22. marts 2022 en kampagne "Buy One Get One Free", eller på dansk 2-for-1. Gælder udvalgte -men mange- afgange i perioden 23/3-22 til 31/5-22 via linket https://www.ryanair.com/dk/da/lp/bogof . For eksempel to voksne fra Billund til Wien fra 65 kroner hver vej.
Ved ikke om det er et decideret tilbud, men fly fra København til Singapore direkte og med indtjekket baggage til under 4200. Masser af datoer i september, oktober og november. Fundet på SAS' hjemmeside:
Jeg snakkede om priserne ud af Aarhus og Aalborg til sølle 39. her har vi et eksempel på Aarhus - Riga
Aegean har 50% på alle billetter fra 1/10-31/3. https://en.aegeanair.com/plan/offer...age&utm_campaign=promo_280522_aegean_birthday Kan finde retur til Athen i oktober og november til under 1000 kroner, dog uden indtjekket baggage. Koster dog kun 200-300 mere, hvis man ønsker en kuffert.
Så kører SAS en fin lille kampagne - håber CPH kan følge med... Mon der så kommer en omgang F&F før sommer?
Godt nok billige i efteråret til Helsinki hvis man vil ud og flyve sene flyvninger... Er man villige til at booke igennem OTA, kan man få retur til 341 kr i mod 531 kr hos SAS direkte... Hvis der er nogle der mangler segments er det altså 170 kr per segment igennem OTA... Tror ikke vi skal regne med at se endnu en F&F inden sommer. Næste plejer at være i Oktober, og så igen i December... Men hvem ved i disse "interessante" tider for SAS
Hvis nogle ønsker 3 flyvninger og har tid her i overmorgen. Ja så kan man flyve AAL-ARN-GOT-BLL for sølle 118kr her den 7 Juni. Strækningen GOT-BLL flyves dog den efterfølgende dag, og man kan eventuelt booke sig på et hotel der.
Hov. Jeg glemte helt. Det er Ryanair. selve "rundturen" tager små 24t fra boarding i Aalborg og indtil landing i BLL. Cirka 7ts layover i ARN, som hvis man er flyspotter man perfekt kan udnytte til det formål. I Göteborg, er layover på cirka 12 timer.